Koulupäivien ohjelma keväälle 2018

Koulupäivien ohjelma keväälle 2018:

13.01 Sää, vuodenajat ja pukeutuminen. Kevät lukukauden aloitamme ryhmä- ja vuorovaikutusleikeillä kuten Arvaa pieni ystäväni kuka täällä kolkuttaa? Koulupäivän ensimmäiseen teemaan sääilmiöihin ja vuodenaikoihin pureudumme askartelun ja kirjoittamisen kautta. Isompien ryhmässä mietimme esimerkiksi mitä eri vuodenajoista voi kirjoittaa? Toisella tunnilla kim-leikki vie meidät pukeutumisteemaan. Pienempien ryhmässä opettelemme vaatesanastoa myös roolileikkien avulla.

27.01 Ihminen ja terveys. Luokkahuone muuttuu tällä kertaa minisairaalaksi ja Team- NHS:n opastuksella harjoittelemme terveyssanastoa ja sairaanhoitajan / lääkärin vastaanotolla käyntiä. Kuinka kerrotaan esimerkiksi nuhaoireista? Isommat lapset harjoittelevat myös hätätilanteissa toimimista sekä kirjoittavat hoitosuunnitelmia. Käytössämme on paljon sairaalavälineistöä, sillä lasten vanhemmissa on useita terveydenalan ammattilaisia. Perinteiden mukaisesti vanhemmat ja lapset voivat pukeutua eri ammatteihin koulupäivän ajaksi.

10.2 Luisteluretki. Teemme jälleen kaikkien yli 3-vuotiaitten lasten kanssa retken jäähalliin, jossa luistelun alkeiden lisäksi harjoittelemme vuorovaikutusta, värejä ja muotoja. Pallerot ja aikuiset kokoontuvat kirkolla tavalliseen tapaan.

24.02 Ruokailu & ruokia. Mitä on suomalainen ruoka? Entäpä mitä käsittää terveellinen ruokavalio? Tutustumme kuvien avulla suomalaisiin perinneruokiin ja ruokaympyrään. Leivomme lasten kanssa myös karjalanpiirakoita. Isojen ryhmän kanssa tutustumme tarkemmin karjalanpiirakoiden reseptiin, eri raaka-aineisiin sekä mittayksiköihin. Ruokailutapoja on hyvä kerrata leipomuksista nautittaessa. Koulupäivä aloitetaan suositulla Leipuri Hiiva -laululeikillä ja pienten ryhmä jatkaa ruokaloruilla.

03.03 Matkustaminen ja erilaiset liikennevälineet. Harjoittelemme matkustamista erilaisissa kulkuvälineissä sekä matkustamiseen liittyviä toimintoja, kuten lipun ostamista ja oikean suunnan kysymistä. Harjoittelu tapahtuu roolileikkinä, jossa lapset vuorottelevat esimerkiksi kuljettajan ja matkustajan rooleissa. Teemme myös lentomatkan Suomeen, jonka yhteydessä leikimme passintarkastusta, lentokoneessa oloa ja lomailua. Lomamatkaa varten pitää myös pakata! Isommat lapset tekevät myös erilaisia kirjallisia harjoitustehtäviä.

17.03 Tanssitunti, luvut & numerot. Ohjatulla tanssitunnilla liikumme koreografian ja suomalaisen musiikin tahtiin. Toisella tunnilla harjoittelemme numeroita ja peruslaskutoimituksia tehtävien ja toiminnallisten leikkien avulla. Pienten ryhmässä oppiminen tapahtuu liikkuen ja laululeikein.

24.03 Pääsiäisaskartelu. Pääsiäistä vietämme askartelemalla ja pääsiäiskortteja kirjoittamalla. Virvomme myös vanhemmat koululla. Mietimme lisäksi mitä pääsiäisenä syödään? Koulupäivän päätteeksi leikimme perinteisiä suomalaisia leikkejä.

21.04 Uutiset, sanomalehdet sekä lasten- ja nuorten nykykulttuuri Suomessa. Isompien ryhmässä luemme ja analysoimme uutisia sekä keskustelemme ajankohtaisista tapahtumista Suomessa. Lisäksi tutkimme mainoksia pareittain. Mitä mainoksessa lukee? Mitä mainostetaan? Minkälaisia sanoja on käytetty? Onko mainoksessa kuva – minkälainen? Millainen mainos on hyvä? Pienten ryhmässä luemme lapsille uutisia ja tutkimme uutisia kuvien kautta. Lapset saavat toimia myös uutisten lukijana sekä haastatella vanhempia.

05.05 Wappubileet siman ja munkin merkeissä. Tämä on aina ollut koulun suosituin päivä. Mitä tapahtuu Vappuna Suomessa? Juhlimme hauskojen yhteisleikkien ja diskoilun merkeissä.

19.05 Luokkaretki. Teemme vuotuisen luontoretken, jossa aikuisilla kuten lapsillakin on mahdollisuus tutustua luontoon. Opettelemme luontoon liittyvää sanastoa, harjoittelemme ilmansuuntia sekä tutustumme kompassin käyttöön.

09.06 Kevätjuhla ja suvivirren aika. Lapset laulavat ja esittävät oppimiaan lauluja. Teemme myös kevätaiheisen askartelun. Keskustelemme lasten ja vanhempien kanssa seuraavan vuoden opetussuunnitelmasta, jotta heillä on mahdollisuus vaikuttaa sen sisältöön. Lopuksi jaamme todistukset ja laulamme suvivirren.