Suomi-koulun ryhmät

Pallerot
0-2 vuotiaiden musiikkiryhmä laulaa ja soittaa ensin noin puolen tunnin ajan. Pienen kahvitauon jälkeen askartelemme ja pidämme pienen lukutuokion siitä kiinnostuneille. Laulurutiinimme mukailee suomalaisten palleromuskarien rutiineita; alku-, loppu- ja vakiolaulut. Lisäämme myös joka kerta uudemman laulun jota vanhemmat eivät itse laulaneet omassa lapsuudessaan. Pallerokerholle on tekeillä oma lauluvihkonsa, jotta myös vanhemmat, jotka eivät puhu suomea pääsevät täysillä mukaan.

Pienet
3-4 vuotiaiden ryhmän tarkoituksena on oppia suomenkieltä iällisesti sopivien laulujen, lorujen, tarinoiden ja yhdessä tekemisen kautta. Opetus tukee suomenkielen lisäksi myös Suomen tapojen ja kulttuurin tuntemusta (esimerkiksi joulujuhla, juhannus jne). Opetus tapahtuu klo 10-12 ja sisältää pienen tauon. Tunnin aikana käydään temaattisesti läpi sanavarastoa esim. ruumiinosat ja lauletaan/luetaan aiheeseen sopivia lauluja/tarinoita (esim ”Kärpänen istui polvelle”) sekä piirretään tai askarellaan aiheeseen liittyen.

Isot
4v + ryhmän tavoitteena on luoda mukavia yhdessäolotilanteita suomenkielellä ja näin luoda halu oppia ja ylläpitää suomenkieltä. Opiskelu tapahtuu luovan toiminnan ja projektien ymparilla, laulamalla, pelaamalla, leikkimällä, kirjoja lukemalla, keskustelemalla, askartelemalla, nukketeatteria esittämällä jne. Tuntien aiheet valitaan lasten kokemusympäristöstä, mm. vuodenajat, matkustaminen, eläimet, harrastukset, työ, koti, vaatteet, ruoka, lähisukulaiset (äiti, isä, sisko, veli, isovanhemmat), lemmikkieläimet, kasvit ja eläimet.